Dia polskojęzycznych pielgrzymów

Oto informacje na temat Cammino del Volto Santo dla pielgrzymów z Polski !

 

CAMMINO DEL VOLTO SANTO

Duchowa wędrówka pośród przepięknych górskich szlaków i starych, średniowiecznych miasteczek, rozpoczynająca się od Placu Św. Piotra w Watykanie i kończąca swój bieg w Bazylice Świętego Oblicza w Manoppello,  śladami pierwszego pielgrzyma, który w 1506r. przeniósł chustę Weroniki z Rzymu do Regionu Abruzji.

Cammino del Volto Santo to szlak pielgrzymkowy łączący Watykan z Bazyliką Świętego Oblicza w Manoppello (PE). Liczy 300 kilometrów i dzieli się na 12 odcinków, z których każdy posiada szczególne cechy krajobrazowe, kulturowe oraz duchowe, oferując w ten sposób cenną możliwość poznania wspaniałych miejsc o znaczeniu historycznym, artystycznym oraz odznaczajacych się znakomitą jakością środowiska, jak też doświadczenia przez pielgrzymów szczególnej gościnności ze strony mieszkańców lokalnych miejscowości.

Pielgrzymi rozpoczynają swoja wędrówkę wyruszając z Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, przemierzają Rzym oraz wiele małych

gmin i miejscowości o znaczeniu turystycznym i religijnym, usytuowanych wzdłuż starożytnej drogi konsularnej Tiburtina – Valeria, łączącej Rzym z Regionem Abruzji, aby ostatecznie dotrzeć do Manoppello (PE) i do Bazyliki Świętego Oblicza. W ten sposób przebywają dokładnie ten sam szlak, który, zgodnie z relacją zawartą w „relatione historica” Fra’ Donato da Bomba (1640r.), przebył anonimowy pielgrzym, który wyruszywszy z Rzymu, przeniósł chustę Weroniki do Manoppello.

W duchu skromności przyświecającej pielgrzymce, wędrowiec zatrzymuje się na nocleg w warunkach oferowanych w danej miejscowości. Czasem są to obiekty udostępniane przez goszczące gminy, czasem małe rodzinne gospodarstwa lub stare klasztory. Umożliwione mu zatem zostaje zetknięcie się lokalną społecznością oraz zaznanie tradycyjnej gościnnosci danego miejsca.

Pielgrzymka jest zatem przeżyciem duchowym, ale dzięki możliwości kontemplowania krajobrazu podczas wędrówki pieszej, na rowerze lub konnej, stanowi swoisty szlak zrównoważonej turystyki na terenach jeszcze mało znanych, ale niezwykle bogatych w zabytki i pasjonujące pejzaże.

Wędrując szlakiem Cammino del Volto Santo spotykamy:

  • Ponad 30 gmin, począwszy od Stołecznego Rzymu, poprzez miasta, takie jak Tivoli i Guidonia, na malutkich, liczących bowiem zaledwie klkaset mieszkańców miasteczkach, rozmieszczonych na terenie 3 Prowincji (Rzym, L’Aquila, Pescara) kończąc.
  • 4 Parki Krajobrazowe: Park Monti Simbruini, Park Narodowy Abruzzo, Park Narodowy Gran Sasso i Monti della Laga, oraz Park Narodowy Majella.
  • Ogromną liczbę Rezerwatów Przyrody:  Valle dell’Aniene, Gole del Sagittario, Sorgenti del Pescara, itd. oraz Parki Terytorialne, takie jak np. Park rzeki Lavino.
  • Bardzo liczne świadectwa architektoniczne życia zakonnego benedyktynów i franciszkanów, opactw cysterskich i miejsc świętych, grot i pustelni, związanych z kulturą religijną Abruzji w Średniowieczu.
  • Zamki i struktury obronne, będące świadkami historii i potęgi najważniejszych rodzin feudalnych środkowych Włoch.
  • Ważne obiekty archeologiczne, takie jak Villa Adriana w Tivoli czy Alba Fucens w Abruzzo, ślady starożytnej drogi konsularnej oraz wiele innych świadectw historii rzymskiej i ludów Półwyspu Apenińskiego, żyjących w Abruzji i Lacjum.
  • Wiejskie kościółki i warstwowe źródła wzdłuż starożytnego szlaku Regio Tratturo, pamiątki tradycji okresowego wypasu zwierząt w kulturze pasterskiej Apenin.

To wszystko jest możliwe dzięki zaangażowaniu oraz determinacji gmin Regionów Abruzji i Lacjum, skupiających się wokół lidera, Gminy Manoppello, w tymczasowym celowym stowarzyszeniu, noszącym nazwę “Cammino del Volto Santo”. Celem stowarzyszenia jest koordynacja prac zrzeszonych podmiotów, ukierunkowanych na powodzenie pielgrzymki oraz skuteczna promocja, zmierzająca do uczynienia jej Wędrówką Europejskią, znaną i przebywaną przez podróżników oraz pielgrzymów z całego świata.

TRASA :

Od 3 do 14 maja 2016r. bedzie miała miejsce druga edycja Cammino del Volto Santo.

Nie wszyscy wiedzą, że w 1300r. Papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz w historii, właśnie przy okazji tradycyjnej procesji, w której niesiono cenną relikwię Chusty Weroniki z Bazyliki Świętego Piotra do pobliskiego Kościoła Świętego Ducha w Watykanie, wystawiając ją na adorację ze strony wiernych.
Tak rozpoczyna się Cammino del Volto Santo, z przejściem tej samej trasy od Świętego Piotra do Świętego Ducha, odtwarzając w ten sposób historię mającą swoje źródło w Jubileuszu i kontynuując wędrówkę przez kolejne 300 kilometrów podzielone na 12 odcinków:

wtorek 3 maja  - odcinek 1° - 10 km
wyruszamy z Watykanu, przechodzimy przez historyczne centrum Rzymu, docieramy na nocleg do Roma Est
środa 4 maja – odcinek 2° – 29 km 
wyruszamy z Rzymu, mijamy Guidonia Montecelio, docieramy do Tivoli 
czwartek 5 maja – odcinek 3° - 18 km
wyruszamy z Tivoli, mijamy Castel Madama, docieramy do Vicovaro 
piatek 6 maja – odcinek 4° – 29 km
wyruszamy z Vicovaro, mijamy Cineto Romano,  Riofreddo, Arsoli , Oricola, docieramy do Carsoli 
sobota 7 maja – odcinek 5° - 24 km
wyruszamy z Carsoli, mijamy Colli Di Monte Bove, Roccacerro, docieramy do Tagliacozzo 
niedziela 8 maja – odcinek 6° - 18 km
wyruszamy z Tagliacozzo, mijamy Scurcola Marsicana, docieramy do Massa d’Albe 
poniedziałek 9 maja – odcinek 7° - 27 km
wyruszamy z Massa D’Albe, mijamy Alba Fucens, Celano, Aielli, docieramy do Cerchio 
wtorek 10 maja – odcinek 8° - 26 km
wyruszamy z Cerchio, mijamy Collarmele, Pescina, Ortona Dei Marsi, doceramy do Cocullo 
środa 11 maja – odcinek 9° - 20 km
wyruszamy z Cocullo, mijamy Anversa degli Abruzzi, Bugnara, Prezza, docieramy do Pratola Peligna 
czwartek 12 maja – odcinek 10° - 19 Km
wyruszamy z Pratola Peligna, mijamy Roccacasale, Popoli, dociermy do Bussi sul Tirino 
piątek 13 maja – odcinek 11° - 23 Km
wyruszamy z Bussi sul Tirino, mijamy Pescosansonesco, Castiglione a Casauria, docieramy do Tocco da Casauria 
sobota 14 maja – odcinek 12° - 29 Km
wyruszamy z Tocco da Casauria, mijamy Bolognano, Scafa, Lettomanoppello, docieramy do Manoppello.

Zapisz się na historyczną wędrówkę!

Istnieje możliwość wzięcia udziału w całej wędrówce liczącej 12 dni, lub jedynie w kilku jej odcinkach, ale można także przebyć tylko jeden odcinek całej trasy.
Wszystkie informacje na temat trasy oraz zapisów dostępne są na stronie:
www.camminodelvoltosanto.com

Dołącz do nas na Facebooku!
https://www.facebook.com/camminodelvoltosanto/
 

W celu uzyskania informacji, skontaktuj sie z:
ATS Cammino del Volto Santo
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
mobile
+39 328 6272852  /  +39 339 2918586